Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, sağlıklı bir cilt elde etmek amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu uygulamada asıl amaç, cilde hasar oluşturmak ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisi etmektir. Kimyasal peeling işlemleri genellikle sivilce, güneş lekeleri, sivilce izleri ve skar izlerinin önüne geçmek amacıyla yapılmaktadır. Aynı zamanda bu işlemler cildin yenilenmesini sağlar ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Kimyasal peeling işlemleri kış aylarında önerilmektedir. Çünkü bu uygulamalar cildi hassaslaştırır. Güneşe maruz kalmak lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kimyasal Peeling Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling işlemlerinde hijyenik ortamlar son derecede önemlidir. Uzmanlar aracılığıyla iyi bir cilt temizliği sağlandıktan sonra uygulamalar gerçekleşir. Uygulamalar sırasında cildiniz temizlendikten sonra solüsyon sürülür. Bu solüsyon cildin soyulmasına yardımcı olur ve cildi kısa sürede yeniler. Uygulamalar seans aralıklarıyla yapılmaktadır. Doktorunuz cildinize uygun seanslar belirleyecektir.

Kimyasal Peeling Uygulamaları Nelerdir?

Kimyasal peeling işlemleri 3 uygulama ile gerçekleşir. Bu uygulamalar ise; yüzeysel peeling, orta derinlikte ve derin kimyasal peeling uygulamalarıyla yapılmaktadır. Yüzeysel peeling uygulamalarında meyve asitleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda cildin en üst tabakasını direkt etkiler. Ciltte oluşan akne ve sivilceleri gidermektedir. İşlem sonrası hasta günlük hayatına devam edebilir.

Orta derinlikte kimyasal peeling işlemleri ise, glikolik asit ve trikloroasetik asitler ile yapılır. İşlem sonrası cilt kızarır. Saatler geçtikte kızarıklık diner ve kahverengi bir görünüm sağlar. Bu işlemin ardından cilt 2-3 gün içerisinde soyulur ve taze bir cildin oluşmasına yardımcı olur. Derin kimyasal peeling uygulamaları da cildin tamamen soyulmasına yardımcı olan bir işlemdir. Akne, sivilce, sivilce izleri ve skar izlerinin tedavisinde tercih edilmektedir.

Kimyasal Peeling Seansları Nasıldır?

Seanslar genellikle bölgenin büyüklüğüne göre 30 ile 60 dakika arası sürmektedir. Yüzeysel peeling işlemlerinde 2-4 hafta aralıkları ile 4-8 seans belirlenir. Orta derinlik peeling işlemlerinde ise, 2-4 ay aralıklar belirlenerek 2-4 seans yapılır. Derin kimyasal peeling işlemlerinde de tek seans yeterli olabilmektedir. Yine de doktorunuz cilt tipinizi göz önünde buldurarak, seanslar belirleyecektir.

Kimyasal Peeling Fiyatları

Kimyasal peeling işlemlerinde net bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Çünkü işlemler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle ilk öncelikle cildiniz kontrol edilmeli ve seans belirlendikten sonra fiyat bilgisi verilmelidir. Cildinize uygun kimyasal peeling uygulaması doktorunuz tarafından tespit edilecektir.