Jinekomasti

Tıp terminolojisinde erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomasti, ikincil cinsiyet özelliklerin olgunluk döneminde erkeklerde görülen bir hastalıktır. Erkeklerde meydana gelen jinekomasti hastalığının pubertal dönemine bağlı simon kriterlerine göre üç evrede incelenmelidir. Simon kriterlerine göre:

1. evresinde küçük büyüme, deri fazlası yok

2. evresinde iki durum mevcuttur, bunlar orta büyüme, deri fazlası yok ve orta büyüme, deri fazlası var.

3. evresinde belirgin büyüme, deri fazlası var.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Jinekomastinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bunlar; temel fizyolojik nedenler, temel farmakolojik nedenler ve patolojik nedenler olarak sıralamak mümkün olmakla beraber jinekomastinin meydana gelmesindeki en büyük olgunun idyopatik olduğu klinik gözlem ve araştırmalarda kanıtlanmıştır. Hastalık her yaşta erkeklerde görülebildiği gibi, genel olarak hastalar tarafından hastalığı farkına varmalarından orta ve ileri yaştaki insanlarda daha fazla görülmektedir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Jinekomasti, yani erkeklerde meme büyümesi hastalığının diğer hastalıklar gibi belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bu belirtilerin bilinmesi, hastalığın teşhisi kadar hastalığın tedavi edilmesi açısından da önem taşıdığı bilinmelidir. Jinekomastinin belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün.

1- Göğüslerde dokunma ile hissedilen aşırı hassasiyet

2- Göğüslerde hastalığa bağlı belirgin ağrılar

3- Memelerden herhangi birinde veya her ikisinde sıvı akıntısı

4- Meme dokusunda ve çevresinde şişkinlik

5- Özellikle meme alt kısmında belirgin yumru hissi

Sizde de bu belirtilerden biri veya birkaçı görülüyorsa, hemen en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yapmanız, jinekomasti hastalığınızın ilerlemesini önleyecektir.

Jinekomastinin Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Jinekomasti hastalığı, erkekler için ilk başlarda belli bir rahatsızlık vermese de, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Bu nedenle jinekomasti hastası olup olmadığının erken süreçte tespit edilmesi gerekir. Jinekomasti hastalığında tedavinin ilk aşamasını ilaç ile tedavi oluşturmaktadır. İlaçla tedavi aşamasının erken dönemleri için, aromatoz, raloksifen ve tamoksifen inhibitörleri ile başlanılabilir. Bu tedavi aşamasının başarılı olması için hastalığın erken teşhisi kadar ilaçların düzenli ve ortalama altı aylık süre ile kontrollü kullanılmasına bağlıdır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında cerrahi müdahale söz konusu olacaktır.