Göğüs Estetiği

Göğüs şekillendirme uygulamaları, ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamalar olarak iki türde değerlendirilir. Göğüs büyütme veya meme küçültme operasyonları, göğüs estetiği dahilinde olup, hastanın genel sağlık durumuna göre yapılır. Estetik açıdan talep edilen uygulamalarda; dikleştirme, büyütme, küçültme gibi işlemler uygulanır.

Meme Küçültme Uygulamaları

Cerrahi uygulamalar arasında olan yöntemlerdir. Aşırı dolgun göğüslere sahip olan kişilerde, sırt ve bel ağrıları, boyun ağrıları oluşmakta ve zaman içerisinde daha yoğun şekilde form kaybı görülmektedir. Sağlık açısından da gereklilik gösteren göğüs küçültme operasyonları, genel anestezi altında, ameliyathane koşullarında yapılır. Operasyon öncesi belirlenen boyut ve şekil sağlanarak, estetik bir form kazandırılır.

Göğüs Büyütme Uygulamaları

Cerrahi uygulamalar ve cerrahi olmayan uygulamalar olarak, iki grupta değerlendirilir. Cerrahi işlemlerde genellikle, protez uygulamaları yapılır. Sentetik dolgu veya doğal dolgu yöntemleri ile göğüslere istenilen boyut kazandırılır.

Silikon uygulamalarında; göğüs ucu çevresi, göğüs altı ve koltuk altı bölgelerinden giriş yapılarak, dolgu yerleştirmesi sağlanır. Esnekliği sağlanan ve yeniden form kazandırılan göğüslere, istenilen konum sağlanır ve daha dolgun bir görünüm kazandırılır.

Göğüs Dolgusuyla Göğüs Şekillendirme

Liposakşın veya vaser liposuction yöntemiyle, vücuttan alınan yağ dokularının ayrıştırılarak, vücuda aktarılmasıyla uygulanır. Protez dolgulara oranla daha doğal görünüm veren dolgu uygulaması, genellikle popo çevresinden ve kasıklardan alınan yağ dokularıyla yapılır. Daha dolgun ve hacimli göğüsler için, kalıcılık oranı yüksek uygulamalar arasında yer alır.

Yağ dolgusunda uygulanan doku miktarının yaklaşık %20 ila 40 oranı erir. Ancak istenilen oranda yapılan uygulama ile uzun ömürlü ve doğal kullanım sağlanır.

Aquafilling Göğüs Estetiği

Son yılların en trend uygulamalarından olan Aquafilling, göğüs dikleştirme ve dolgunlaştırma için uygulanan kolay yöntemler arasındadır. Sentetik ve protez dolgulardan farklı olarak sıvı dolgusu olarak bilinmektedir. Natürel bir görünüm verirken, daha dik ve formda göğüslere kavuşmayı sağlar.

Ameliyatsız meme dolgusu olarak uygulanan yöntemde, hidrolik jel kullanılır. İnsan dokusuyla 5100 uyumlu ve %90'ı su olan jel ile daha hacimli ve toparlanmış göğüsler elde edilir. Ayrıca 5 yıldan daha uzun kullanım avantajı sağlar.