Genital Siğil Tedavisi

Genital siğile neden olan etken human papilloma virüstür. Araştırmalara göre dünyada en çok cinsel temas ile bulaşan enfeksiyon hpv enfeksiyonudur. Erkek ve kadınlarda cinsel yolla bulaşarak hızla yayılır. Siğil şeklinde kendini gösterirken bazen de hiç bir belirti vermez.

Hpv Nasıl Bulaşır?

Hpv enfeksiyonu bulaşma şekli çok büyük oranda cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki yaşına küçük yaşta başlayan ve sürekli partner değiştiren kişilerde daha çok görülür. Hpvli kişi tarafından kullanılan banyo ve tuvaletlerde risk faktörüdür. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde daha çok görülür. Hpv bazen bulaşma olsa bile belirti vermez bunun nedeni bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesidir.

Belirtileri Nedir?

Genital siğil belirtileri erkek ve kadınlarda farklıdır. Hpv bulaşmış olan kişide genital organlarda siğiller görülür. Bazen bu durum erkeklerde idrar yollarında görülür ve idrar yapmayı zorlaştırır. Kadınlarda risk daha büyüktür. Hpv enfeksiyonun cinsi önemlidir. Rahim ağzı kanserinin ilk nedeni hpv enfeksiyonudur. Kadınlarda siğillere ek olarak cinsel ilişki esnasında ve hamilelikte kanama görülebilir.

Teşhis Nasıl Konulur?

Her hpv enfeksiyonu olan kişide belirtiler çıkmaz. Bazen bağışıklık sistemi tarafından enfeksiyon yenilir. Kadınların her yıl bir kere aldırdıkları smear testi ile teşhis konur. Sağlık bakanlığının rutin uygulaması olan kanser tarama çalışmaları her ketem merkezinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Tedavisi Nasıldır?

Hpv enfeksiyonu teşhis edildikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Tedavi aşamasında enfeksiyon eğer kansere neden olacak cins ise sık sık takip edilir. Kriyoterapi ve krem tedavisi uygulanır. Eğer siğil çok büyükse cerrahi olarak alınır. Tedavisi olan bir hastalık olduğu için teşhis çok önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalık olan hpv enfeksiyonundan korunmak için kondom kullanılmalı ve tek eşlilik tercih edilmelidir.

Hamile olan kadında tespit edilmişse sık sık takip edilmelidir ve annenin normal Doğum yapması sakıncalı bir durumdur. Bebek Doğum kanalından geçerken enfeksiyonu alabilir, bu yüzden sezeryan Doğum tercih edilmelidir. Toplu kullanılan banyo ve tuvaletler enfeksiyon için risk faktörüdür. Toplu yaşam alanlarında dikkat edilecek ilk konu hijyen ve temizliktir.