Dudak Dolgusu

Şekil bozukluklarını gidermek, orantısal görünüm kazandırmak ve daha dolgun dudaklar için yapılan dudak dolgusu, cerrahi olmayan uygulamalar arasındadır. Hacimli ve kıvrımlı dudak yapısına sahip olmak isteyen kişilere uygulanan, pratik estetik yöntemlerinden biridir.

Dudak dolgusu; yağ enjeksiyonu ve sentetik dolgu seçenekleriyle uygulanır. Kalıcılık süreleri ve görünümde farklı avantajları olan dolgu malzemeleri, kişinin tercihine ve hekimin onayına göre uygulanır.

Yağ Enjeksiyonu İle Dudak Dolgusu

Doğal bir görünüm veren ve kişinin kendi vücudundan alınan dokularla yapılan uygulama, yağ enjeksiyonu yöntemidir. Genellikle kalça veya kasık bölgelerinden, enjekte yöntemiyle alınan yağ dokularının ayrıştırılarak, dudak dolgusu olarak kullanılma yöntemidir. Ömür boyu kullanım avantajı sağlayan ve vücuda yabancı madde girmesine gerek kalmadan uygulanan yöntem, dudak kontörü, dolgunlaştırma, şekil verme ve orantılama gibi işlemler için kullanılabilir.

Sentetik Dolgu İle Dudak Dolgusu

Kimyasal enjeksiyon yöntemiyle uygulanan dudak dolgusu, hyalüronik asit ile yapılır. ince uçlu enjeksiyon ile dudak hattına gönderilen hyalüronik asit, 6 ila 8 ay boyunca kalıcılık sağlar. Poly vitamin destekli asit, sağlık açısından zararlı değildir. Daha dolgun dudaklar için alt ve üst dudağa uygulanabilen yöntemler arasındadır. İstenilen oranda hacim sağlanabilir ve kişi uygulama sonrası yeme- içme aktivitelerine devam edebilir.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Uygulanan yönteme bağlı olarak 5- 15 dakika içerisinde tamamlanan işlemlerdir. Ancak yağ enjeksiyonunda, vücuttan yağ alınması ve yeniden aktarılması işlemi farklılık gösterebilir. Dudak dolgusu, dudak yapısına bağlı olarak kısa sürede uygulanır. Enjeksiyondan hemen sonra, buz uygulaması yapılmalıdır.

Genellikle morarma, kızarıklık ve şişlikler oluşan dudaklar, 3-7 gün içerisinde iyileşmektedir. Her iki dolguda da uygulama sonrası bir miktar azalma olmaktadır. Hyalüronik asit dolgusunda ortalama %10 ile %30 oranında, yağ dolgusunda %20 ile %40 oranında erime olur. Profesyonel uygulama yapılması, istenilen sonucun elde edilmesi için önem taşır.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Uygulama yapılacak merkeze ve kullanılacak dolgu malzemesine bağlı olarak fiyat belirlenir. Yağ dolgusunda uygulanacak liposuction veya vaser liposuction uygulaması, ilaç markası ve hekim uygulamalarına göre fiyat belirlenir.