Burun Estetiği Ameliyatı

Günümüzde burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti en yaygın olarak gerçekleştiren estetik operasyonların başında gelmektedir. Burun estetiği ameliyatları iki şekilde yapılmaktadır, bunlardan birincisi açık rinoplasti diğeri ise kapalı rinoplasti olarak adlandırılmaktadır.

İnsanlar yüzlerinde ya da vücutlarının herhangi bir yerinde beğenmedikleri yerlerin daha güzel gözükmeleri amacıyla estetik operasyonlar geçiriyorlar. Bu estetik operasyonların en çok yapıldığı organların başında burun gelmektedir. Burun insan yüzünde en çok göz önünde bulunan ve dikkat çeken bir organdır. Bu yüzden insanlar fiziksel şekillerinden hoşlanmadıkları burunlarının şeklini değiştirme ya da sağlık problemlerinden dolayı burun estetiği yaptırmayı tercih ediyorlar ya da yaptırmak zorunda kalıyorlar.

Açık Rinoplasti Nedir?

Açık burun estetiği ameliyatında burnun alt ucundan yaklaşık olarak yarım santimetre kadar bir cilt kesisi ile kaldırılan cilt sayesinde burun içinde bulunan kıkırdak ve kemik sistemi tamamen ortaya çıkarılır ve gerekli operasyon yapılarak tekrar kapatılır. Bazı uzmanlar kapalı rinoplasti yerine açık rinoplastiyi tercih etmektedir. Operasyon yapılacak alanın her yerinin gözükür olması ve her yerine kolay ulaşılabilir olması bu tercih sebebinin başında gelmektedir. Açık ameliyat yönteminde birçok ameliyat tekniği uygulanabilmektedir.

Açık rinoplasti ameliyatında iyileşme süreci biraz daha uzun sürmekte ve kapalı burun estetiği ameliyatına göre çok daha ağrılı bir iyileşme sürecine sahne olmaktadır. Ödem ve morlukların geçmesi biraz daha fazla zaman alsa da, bazı uzmanlar tarafından çok daha sağlıklı ve iyi sonuçlar verdiği düşüncesi ile tercih edilmektedir.

Günümüz plastik cerrahları tarafından iki yöntem de tercih edilmekte ve genellikle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Burun ameliyatı olacak olan hastanın inisiyatifinde olan seçim hastanın tercihi doğrultusunda uygulanacaktır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti ya da bilinen diğer adıyla kapalı teknik burun estetiği estetik ameliyat isteyen hastalar tarafından özellikle istenmektedir. Kapalı burun estetiğinin tercih edilmesinin en büyük sebebi operasyon sonrası iz kalmaması ve daha doğal bir görünüm sağlanmasıdır.

Kapalı rinoplasti operasyonunun en büyük avantajı operasyonsan sonra herhangi bir cerrahi müdahale izinin kalmamasıdır. Burnun iç dokusu (burun mukozası) üzerinden yürütülen cerrahi müdahalede burun kas ve bağ dokusuna müdahalede bulunulmayacağı için hızlı ödem atma, hızlı iyileşme ve çok daha doğal bir burun yapısı elde edilir.

Operasyon Sonrası Hiçbir İz Kalmaz

Sağ ve sol burun deliklerini birbirinden ayıran kolimella adı verilen cilt bölgesinde kesinlikle iz bırakacak bir kesik ya da çizik oluşmamaktadır. Burun içerisinden açılan küçük delikler ile gerçekleştirilen operasyon hiçbir şekilde dışarıdan kesik ya da dikiş işlemine ihtiyaç duymamaktadır. Açık burun ameliyatlarında olan dikişlerin atması ya da enfeksiyon kapma gibi riskler, kapalı ameliyat ile tamamen yok edilmektedir. Operasyon sırasında burnun ön kısmının kesilmemesi anatomik bütünlüğün korunmasını sağlamaktadır.

Çok Daha Hızlı Bir İyileşme Süreci

Kapalı rinoplasti operasyonları sonrasında açık operasyona göre çok daha hızlı bir iyileşme seyri gözlenir. Burun dışında hiçbir dikiş yokken, burun içerisine kullanılan ve kendiliğinden eriyen dikiş ile dikiş aldırma derdi yok olmaktadır. Çok daha çabuk yok olan ödem sayesinde operasyon geçiren kişi yaklaşık 1 hafta sürede günlük yaşantısına dönebilmektedir.