Alerji Testi

İnsanların sağlık sorunlarının tespiti için yapılan testlerden biri de, alerji testleridir. Hastada esas sorun yaratan durumun ne olduğu alerji testi ile tespit edilir. Bu testler ile beraber, hastalığın altındaki alerjik nedenler anlaşılır ve böylelikle hastalığın tedavisi mümkün hele gelir. Alerji testleri, her yaştan insanlara yapılmakla beraber, daha ziyade çocuklar ve bebeklere yapılmaktadır. Testler ağrı veya acıya neden olmamaktadır.

Alerji Testleri Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Hastalığın kesin bir biçimde tedavi edilebilmesi için altında yatan nedenin tespiti önem arz etmektedir. Bu nedenle alerji testleri oldukça işlevseldir. Peki, alerji testleri ile hangi hastalıklarda yapılır? İlaçlara karşı duyarlılık durumlarında, solunum yolu hassasiyetlerinde, deri hassasiyetlerinde ve egzama rahatsızlığında, toz ve akarlara karşı olan hassasiyetler ile arı sokmalarında yaşanan sıkıntılar için alerji testinden istifade edilir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Bu test için bir uzman doktorun muayenesi anlamlıdır. Bundan sonra, uzman doktorun şüphelendiği alerjenler, sıvı olarak, hastaya enjekte edilir. Derideki mini çizik ile hastanın vücudunun reaksiyonu takibe alınır. Bu işlem toplamda 15-20 dakika süren bir işlemdir. Bu deri üzerinden yapılan alerji testine, ' Prick Epidermal Testi' denmektedir.

Deri içi testi; bu testte alerjen derinin içine enjekte edilir. Bu testte de sonuçlar yine, 15-20 dakika içinde belli olur.

Bunların yanında bir de kan tahlili vardır. Kanın içinde bulunan immünglobulin E (IgE) antikoru, vücutta bir alerjen varsa artış gösterir. IgE'nin kanda yükselmesi, vucütta alerji olduğunu gösterecektir.

Alerji Testi Fiyatları Ne Kadardır?

Alerji testlerinin birbirinden farklı uygulamaları mevcuttur. Deri dışından, deri içinden veya kan tahlili ile alerjen testi yapılmaktadır. Bundan dolayı alerji testi fiyatları farklılık göstermektedir. Bununla beraber, kaç alerjenin araştırılacağı konusu da fiyat üzerinde etkilidir.

Alerji Testleri Nerelerde Yapılır?

Alerji testleri, insanlarda var olan sorunların net bir şekilde ortaya çıkarılıp, tedavi edilmesini sağlaması bakımından oldukça önemlidir. Bu testler, tıp teknolojinin gelişmesine bağlı olarak pek çok merkezde yapılabilmektedir. Hem özel hastanelerde hem de kamu hastanelerinde yapılan bu testler, günümüzde ulaşılabilir, testler arasında yer almaktadır.